Vyberte stránku

Ať už musíte být v domácí karanténě, protože vám to bylo nařízeno, nebo prostě trávíte více času doma, protože všechny kulturní instituce a sportoviště zavřeli a do baru s rouškou se vám nechce, nabízíme pár tipů, jak se můžete zabavit a snížit přitom svou uhlíkovou stopu.

Vytřiďte si šatník

Začíná jaro, takže první krok se nabízí. Vytřiďte zimní oblečení a připravte svůj šatník na příznivější počasí. Dejte pryč oblečení, které jste na sobě neměli déle než dva roky. Zachovalé oblečení můžete zkusit nabídnout kamarádkám, nebo až se situace uklidní, vyměňte ho na swapu. Použité oblečení můžete také donést do charitativních obchodů a vhodit do popelnic pro Armádu spásy. Oblečení, které už nechcete dávat nikomu, třeba stará bavlněná trička, můžete rozstříhat a použít jako hadry na úklid. Rozhodně však oblečení nevyhazujte do popelnice. Pošlete ho dál nebo recyklujte.

Vyrobte si vlastní ekologický čistič a ukliďte si

Když už si ze starého oblečení vyrobíte hadry na úklid, možná najdete chuť se i do pořádného úklidu pustit. A k tomu se vám bude hodit ekologický čistič vlastní výroby, na jehož testování jste nikdy předtím nenašli čas. Hlavními složkami všech domácích čističů jsou hlavně jedlá soda, vinný ocet, sůl a různé kombinace éterických olejů pro přidání vůně a antiseptických vlastností. Oblíbený je například tea tree oil, citron a levandule. Internet je plný různých variant a návodů na ekologické čistící prostředky od prostředků na okna, přes čištění odpadů po tablety do myčky vlastní výroby. Stačí si vybrat a otestovat. Teď na to máte čas.

Uvařte si

Nabízí se objednat si jídlo s donáškou, ale uvědomte si, že celý rok si nemáte čas pořádně uvařit z domácích a čerstvých surovin, nebo napéct buchtu, na kterou máte již dlouho recept. A teď ten čas najednou máte, takže více času stráveného doma můžete využít právě k tomuto účelu. Navařit si můžete také do zásoby a jídlo zamrazit, případně zavařit. Nejen že ulevíte životnímu prostředí, protože jídlo s donáškou znamená více jednorázového odpadu, ale také uděláte něco pro své zdraví a zažívání. Domácí strava z čerstvých surovin je ta nejlepší. 

Další tipy na ekologický program během korontény najdete zde.