Vyberte stránku

Znám umělce italské renesance, díla anglické literatury, umím používat excel, připravit prezentaci a ovládat všemožné redakční systémy různých webů. Na co mě však moje vzdělání a pracovní praxe nepřipravila je situace, kdy bych měla svojí rodině ušít roušky neboli ústenky. Naštěstí mám kamarádky, které tuto schopnost ovládají a mají doma šicí stroj, a tak šijí roušky. Kde se stala chyba?

Koronavirus – kdo by před dvěma týdny čekal, že nám tento virus importovaný z Číny obrátí život naruby, a to doslova. Nejdříve jsme byli skeptičtí a děsně chytří, vždyť je to jenom chřipka, říkali jsme si a dále si jezdili lyžovat do Itálie a chodili na koncerty. Jenže potom jsme u čtení zpráv z Itálie, začali chápat, že to asi taková sranda nebude a Coldrex, slivovice ani česnek nás v tomto případě nezachrání. Teď dva týdny na to sedí většina z nás doma, snaží se zvládnout práci v karanténě jednou rukou a druhou uklidňovat energií nadopované děti, které kdoví jak dlouho ještě nebudou chodit do škol a školek.

Zavřeli nám restaurace, bary, hospody, fitka, knihovny, obchody a veškerý společenský život ustal. A co teď s volným časem a se životem? Vracíme se úplně na začátek. Hlavní pro nás je zůstat zdraví, postarat se o své bližní a jediné místo, kam ještě můžeme chodit bez rizika, je příroda. Teď se nám hodí. Když nám nic jiného nezbývá a není, kam utéct, nebo uletět. Najednou dokážeme žít bez létání na dovolenou a cestování obecně. Dokážeme se obejít bez nakupování věcí, které vlastně nepotřebujeme. A začínám nám docházet, že se obejdeme bez nejnovějšího iPhonu, ale neobejdeme se bez čerstvého vzduchu a taky se neobejdeme bez ostatních.

Bez přírody a ostatních to nedáme

Potřebujeme, pokud jsme nemocní, aby nám někdo nakoupil a odvezl nás k doktorovi. Stejně tak nás potřebují naši bližní, kteří jsou ohroženou skupinou a nemohou situaci sami zvládnout.

Zbývající část článku najdete na Obnovitelně.cz, kde byl sloupek uveřejněn.